Page:A grammar of the Bohemian or Cech language.djvu/169

This page needs to be proofread.

ve vyšších stavech takové bažení po cizotě, jakého v té míře před tím nikdy nebývalo. Bohatějši šlechta táhla se do Vídně, kdež příjmy statků svých utrácela při nádherném dvoře císař- ském, od něhož záhy přijala i mrav a nepěkný kroj francouzský, který potom i u nižších stavů vytiskl pohodlný i slušný kroj staročeský.

■ Co se týče náboženství, opanovalo prostředky námi vylí- čenými katolictví v celé zemi; jen sem tam potají skrývali se protestanti, scházejíce se ke službám božím do hor, lesů a nepřístupných míst, na oko pak katolíky se činíce. Noví klášterové jsou zakládáni a mnichy i jeptiškami řádů v zemi dosud neznámých osazováni. Nad jiné pak rozšířili se v zemi jesuité, zakládajíce v četných místech nádherné koleje a všelijak obecenstvo k sobě vábíce. Oni s veliké části školství do svých rukou přivedli, aby hned od mládí na lid ve smyslu svém působili. Též při nedostatku světského kněžstva, který byl tak veliký, že ani všecky dosavadní fary obsazeny býti nemohly, chodili po venkově co misionáři, kážíce a po českých knihách slídíce, jež lidem co kacířské brali a pálili. Tak jmenovitě jistý Koniáš, jenz umřel teprv roku 1760, chlubiti se obyčej měl, že on sám jich spálil na 60,000.

J. Malý (1811-1885).

DETAILS OF THE POET KOLLÁR.

Slavný básník Kollár byl skromný, v chování svém velice uctivý ke každému a přívětivý. K choti a milené dcerušce byl něžný a velice pozorný. Miloval nadšeně květiny, již jsa malé dítě, a pěstoval je málem až k smrti své.

K štědrému večeru r. 1851, poslednímu, který slavil s rodinou svou, chtěl mile překvapiti svou 'pani' a proto prosil vždy ochotnou paní Šemberovou o pěstování kvetoucí primula veris. Pod řasnatým plástem přinesl sám od zahradníka tři rozkvetlé

l 2